Co to jest kakao ceremonialne i czym różni się od zwykłego?
Botanicznie rzecz ujmując, kaowiec to owoc (w dodatku — jagoda!), w którego wnętrzu kryją się ziarna kakao.
Kakao ceremonialne natomiast to nieodtłuszczone, poddane delikatnej fermentacji ziarna ze starych odmian kakaowca. Odmiana Trinitario, którą kupisz w naszym sklepie — nie jest hybrydą i nie została zmodyfikowana przez człowieka. Ziarna takiego kakao, w przeciwieństwie do tego, które hodowane jest na skalę przemysłową, mają czas na wzrost — rosną naturalnie i powoli. Natomiast ziarna przeznaczone na masową produkcję czekolady czy kakao są modyfikowane po to, żeby rosły szybko i aby uzyskały jak największy rozmiar (ziarna kakao ceremonialnego są małe).
Do naszego sklepu wybieramy takie ziarna, które pochodzą z upraw permakulturowych. Oznacza to, że rosną (współistnieją) z innymi gatunkami roślin. Produkcja takiego kakao jest droższa — dzięki temu jednak możesz doświadczyć głębszego i bogatszego smaku.
Jakie jeszcze dobroczynne właściwości posiada kakao ceremonialne?
Surowe kakao to wspaniały superfood! Te małe i niepozorne ziarenka wypełnione są niezliczonymi dobrami, aż po same brzegi. Co zawierają w sobie, że mają aż tak dobroczynny wpływ na nasz organizm?
- anandamidy – to substancja równowagi i szczęścia, która znajduje się naturalnie w naszym organizmie. Jej niedobór prowadzi do obniżenia nastroju. Obecność anandamidów, sprawia, że po spożyciu kakao czujemy się rozluźnieni, a nasz umysł uspokaja się.
- teobrominę – działa podobnie do kofeiny, dając zastrzyk energii. Działa jednak znacznie łagodniej. Energię podnosi pomału, utrzymuje ją dłużej na stałym poziomie, po czym łagodnie obniża. Teobromina obniża również ciśnienie krwi (pobudzając i odprężając jednocześnie), wykazuje działanie przeciwzapalne i poprawia jakość snu.
- Fenyloetyloaminę oraz tryptofan – to kolejne substancje zawarte w ziarnach kakao, które poprawiają nasze samopoczucie i nastrój. Dodatkowo poprawiają nasze funkcje poznawcze oraz pamięć.
- antyoksydanty – chronią organizm przed wolnymi rodnikami, co spowalnia procesy starzenia. Ziarna kakao są ich doskonałym źródłem. Flawonoidy to aktywne antyoksydanty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Obniżają również mutagenna aktywność nowotworów.
Ponadto kakao ceremonialne zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów, m.in: żelazo, magnez, potas czy cynk, dlatego szczególnie polecane jest wegetarianom i weganom, a także osobom z niedokrwistością.
Magnez zawarty w kakao bardzo skutecznie się przyswaja, to kolejny dar, z którego warto czerpać pełnymi garściami. Magnez bowiem zmniejsza podatność na stres, wykazuje działanie antydepresyjne, reguluje ciśnienie krwi i reguluje pracę układu nerwowego.
Jak produkuje się kakao ceremonialne?
Kakao ceremonialne rośnie na plantacjach w parmakulturze roślinnej. Po zebraniu ziaren:
- poddaje się je fermentacji
- podsusza na słońcu, żeby łupinki łatwiej odpady
- mieli się je w żarnach, w niskich temperaturach, na jednolitą masę-pastę i w takiej formie do nas dociera.
Masa jest nieodtłuszczona, nie poddaje się jej żadnym dodatkowym obróbkom, dzięki czemu zachowuje swoje cenne właściwości.
Czy kakao ceremonialne z waszego sklepu uprawiane jest zgodnie z zasadami Fairtrade?
Tak. Nasze kakao ceremonialne posiada certyfikat Fairtrade, a to oznacza, że zostało wyprodukowane i sprowadzone zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Zasady sprawiedliwego handlu chronią rolników i wytwórców w biedniejszych regionach świata przed wyzyskiem i rozwarstwieniem społecznym.
Ile użyć kakao ceremonialnego na pierwszy raz?
Jeśli z kakao ceremonialnym spotykasz się pierwszy raz — zacznij od mniejszych porcji, ok. 30 gramów na jeden napój.
Jeśli jesteś już zaawansowanym i wytrawnym znawcą kakao — spróbuj z 40-50 gramami na porcję.
O jakiej porze dnia najlepiej pić kakao ceremonialne?
Kakao ceremonialne wypij rano, na pusty żołądek — dzięki temu najlepiej doświadczysz wszystkich jego dobroczynnych właściwości.
Jeśli w godzinach porannych medytujesz, uprawiasz jogę lub poddajesz się innym duchowym praktykom — ceremonia kakao będzie jej idealnym uzupełnieniem. Pijąc kakao, łączysz się z duchem rośliny, który jest nauczycielem pomagającym “otworzyć” serce i pokazującym to, co do tej pory było dla nas niewidoczne.
Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii w ciągu dnia — możesz sięgnąć po kakao ceremonialne zamiast kawy.
Czy można wypić więcej niż jedną porcję dziennie?Surowe kakao jest bardzo sycące i bogate w składniki odżywcze. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz kolejnego kubka napoju — wsłuchaj się w swoje ciało i pozwól sobie na dodatkową porcję.
Czy kakao ceremonialne mogą pić dzieci?
Kakao ceremonialne mogą pić dzieci. Oczywiście — w mniejszej ilości, np. 10-15 gramów na porcję. Ponieważ kakao ceremonialne posiada właściwości pobudzające — nie zalecamy podawania go na wieczór.
Czy kobiety w ciąży mogą spożywać kakao ceremonialne?
Kobiety w ciąży najczęściej mogą pić kakao ceremonialne. Warto jednak rozpocząć picie od mniejszych dawek (np. 10 gramów) i z uwagą obserwować swoje samopoczucie oraz samopoczucie dziecka. W razie wątpliwości — skonsultuj się z lekarzem.
Ile mleka dodać do porcji i jakie powinno to być mleko?
Przetestuj, jaka gęstość napoju najbardziej Ci odpowiada. Użyj 50 – 300/400 ml swojego ulubionego mleka roślinnego. Nie dodawaj mleka pochodzenia zwierzęcego (ani białego cukru), żeby nie utracić dobroczynnych właściwości surowego kakao.
Czym osłodzić kakao ceremonialne?
Jeśli gorycz kakao jest dla Ciebie zbyt mocna, możesz osłodzić je miodem czy syropem z agawy. Nie używaj białego, rafinowanego cukru, aby nie utracić dobroczynnych właściwości kakao.
Czy kakao ceremonialne zawiera kofeinę?
Surowe kakao ceremonialne zawiera niewielkie ilości kofeiny.
Zawiera natomiast teobrominę, która w przeciwieństwie do kofeiny nie daje silnego i szybkiego zastrzyku energii i pobudzenia, a następnie gwałtownego ich spadku. Teobromina zawarta w surowym kakao podnosi energię powoli i przez dłuższy czas utrzymuje ją na równym poziomie, aż do łagodnego spadku.
Czy kakao ceremonialne może zastąpić kawę?
Kakao w przeciwieństwie do kawy, nie uzależnia, a jego pobudzające właściwości są bardzo zbliżone do tych, które daje kofeina. W przeciwieństwie do kawy — kakao łagodnie podnosi poziom energii, utrzymuje go na stałym poziomie, a potem łagodnie obniża. Zatem — tak — picie kakao ceremonialnego może skutecznie wesprzeć proces rzucenia kawy i od naszych klientów wiemy — że w wielu przypadkach robi to bardzo skutecznie.
Czy surowe kakao może powodować zaparcia?
Wręcz przeciwnie. Z uwagi na swoje gorzkie właściwości, gorzką energetykę i smak — działa dokładnie odwrotnie, ułatwiając wypróżnianie.
Jak długo można przechowywać surowe kakao ceremonialne?
Długo 🙂 z uwagi na naturalną, wysoką zawartość tłuszczu, który działa jak konserwant — kakao możesz ze spokojem przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu — przez kilkanaście miesięcy.
Czy kakao ceremonialne może pomóc w medytacji lub praktykach duchowych?
Kakao ceremonialne bardzo pomaga w medytacji oraz innych praktykach duchowych dzięki temu – że potrafi skutecznie “rozmrażać” i “otwierać” nasze serce. Pomaga je głęboko dotknąć i wydobyć, to co zastałe i do czego nie mieliśmy wcześniej dostępu.
Wspiera również koncentrację, co ułatwia wszystkie praktyki „do wewnątrz”.
Najlepsze efekty uzyskasz, pijąc kakao rano, na pusty żołądek. Dzięki temu wykorzystasz w pełni jego dobroczynne właściwości.
Spożywając surowe kakao – łączymy się z duchem rośliny, nauczycielem. Dlatego po jego wypiciu idealnie byłoby mieć czas (minimum 30 minut) na pobycie samemu ze sobą, praktykując w tym czasie medytację, tańcząc, uprawiając jogę, itd.
Picie kakao ceremonialnego może być głęboką pracą duchową.
Niezależenie od tego, czy nastawiasz się na pracę duchową i głębokie wewnętrzne przeżycia, czy też nie — warto odnieść się z szacunkiem do ducha tej rośliny i nie traktować jej rozrywkowo.
Czy mogę łączyć kakao ceremonialne z innymi ziołami lub superfoods?
Kakao samo w sobie jest superfoodem. Pięknie łączy się z CBD jak i z Bobinsaną.
Czy kakao ceremonialne jest odpowiednie dla osób z nadciśnieniem?
Jeśli chorujesz na nadciśnienie — zacznij od dawki 10 gram na porcję i z uwagą obserwuj swoje samopoczucie. Następnie, możesz pomału zwiększać jego ilość, obserwując, czy Ci służy. W razie wątpliwości — skonsultuj się z lekarzem.
Jakie są inne przeciwskazania do picia surowego kakao ?
Przy zażywaniu silnych leków antydepresyjnych — skonsultuj się ze swoim lekarzem.